BLOG

25.08.2023

Python’un Gücü ile Excel’in Esnekliği Birleşiyor

EXCEL’DE PYTHON KULLANMAYA BAŞLAYIN

 Microsoft Excel, başlangıcından bu yana insanların verilerini düzenleme, analiz etme ve görselleştirme biçimlerini değiştirdi ve her gün onu kullanan milyonlarca insan için karar verme için bir temel sağladı. Bugün Excel‘de Python‘un Genel Önizlemesini yayınlayarak Excel’de mevcut analitik yeteneklerde önemli bir gelişmeyi duyurdu. Excel’de Python, kurulum gerektirmeden Python ve Excel analizlerini aynı çalışma kitabında yerel olarak birleştirmeyi mümkün kılıyor. Excel’de Python ile Python’u doğrudan bir hücreye yazabilirsiniz, Python hesaplamaları Microsoft Cloud’da çalışır ve sonuçlarınız, grafikler ve görselleştirmeler dahil olmak üzere çalışma sayfasına döndürülür.

 

pyton1

Excel Python kullanım örneği

 

 

pyhton2

Excel’de Python ile verilerinizi sorunsuz bir şekilde toplayın ve görselleştirin.

 

Excel’de Python, Windows için Excel’deki Beta Kanalını kullanarak Microsoft 365 Insiders programındakiler için Genel Önizleme’ye sunuluyor.

 

Excel’de Python’u çalışırken izleyin ve aşağıda daha fazla bilgi edinin:

 

1. Excel’de Python analistler için geliştirilmiştir.

Her gün dünya çapında milyonlarca kullanıcı, verilerini analiz etmek ve anlamak için formüller, grafikler ve Özet Tablolar gibi tanıdık Excel araçlarına güveniyor. Bugünden itibaren, Excel’de Python da doğrudan Excel ızgarasına yerel olarak entegre edilecek. Başlamak için Python kodunu doğrudan Excel hücrelerine girmenize olanak tanıyan yeni PY işlevini kullanmanız yeterlidir.

 

phyton3

Birkaç basit tıklama ile DataFrame’ler oluşturun.

 

Excel kullanıcıları artık görselleştirme, veri temizleme, makine öğrenimi, tahmine dayalı analitik ve daha fazlası için Python aracılığıyla güçlü analitiklere erişebiliyor. Kullanıcılar artık Excel ve Python’u sorunsuz bir şekilde birleştiren uçtan uca çözümler oluşturabilir – hepsi Excel içinde. Kullanıcılar Excel’in yerleşik bağlayıcılarını ve Power Query’yi kullanarak harici verileri Excel iş akışlarında Python’a kolayca getirebilirler. Excel’de Python, kullanıcıların zaten bildiği ve sevdiği formüller, PivotTable’lar ve Excel grafikleri gibi araçlarla uyumludur.

İşte Excel’de Python ile artık mümkün olan analiz türlerine bazı örnekler:

Gelişmiş Görselleştirmeler

Geleneksel çubuk grafikler ve çizgi grafiklerden ısı haritaları, keman grafikleri ve sürü grafikleri gibi özel görselleştirmelere kadar çok çeşitli grafikler oluşturmak için Matplotlib ve seaborn gibi iyi bilinen Python grafik kütüphanelerinin potansiyelinden yararlanın.

 

phyton4

Makine Öğrenimi, Tahmine Dayalı Analitik ve Öngörü

Regresyon analizi, zaman serisi modelleme ve daha fazlası gibi popüler makine öğrenimi, tahmine dayalı analitik ve tahmin tekniklerini uygulamak için scikit-learn ve statsmodels gibi Python kütüphanelerinin yeteneklerinden yararlanın.

 

phyton6

Python ve Excel LAMBDA kullanarak hava durumunu tahmin eden Makine Öğrenimi modeli.

 

Veri Temizliği

Eksik değerleri bulma, biçimleri standartlaştırma, kopyaları kaldırma ve örüntü tabanlı dönüşümler için düzenli ifadeler gibi teknikleri kullanma gibi gelişmiş veri temizleme tekniklerini verimli bir şekilde kullanın.

 

phyton7

Düzenli ifadeler kullanarak tarih çıkarma.

 

2. Excel’deki Python, Anaconda aracılığıyla Python analitiğinin en iyilerini sunar.

Anaconda, dünya çapında on milyonlarca veri uygulayıcısı tarafından kullanılan lider bir kurumsal Python deposudur. Excel’deki Python, en popüler Python kitaplıklarını (örn. pandas, Matplotlib, scikit-learn, vb.) içeren ve Anaconda tarafından güvenli bir şekilde oluşturulan, test edilen ve desteklenen Azure’da çalışan Python için Anaconda Dağıtımından yararlanır. Anaconda tarafından sağlanan Python, Excel’de Python ile geniş bir analiz yelpazesini destekler.

Anaconda CEO’su ve kurucu ortağı Peter Wang, “Anaconda Distribution for Python’un Microsoft Excel’e entegrasyonunu duyurmaktan heyecan duyuyorum – bu, dünya çapında milyonlarca Excel kullanıcısının iş akışını dönüştürecek büyük bir atılım” dedi.

3. Excel’deki Python, kurulum gerektirmeden Microsoft Cloud üzerinde güvenli bir şekilde çalışır.

Excel tarafından kullanılan Python kodu, uyumlu bir Microsoft 365 bağlantılı deneyim olarak kurumsal düzeyde güvenlikle Microsoft Cloud üzerinde çalışır. Python kodu, güvenli bir yazılım tedarik zinciri aracılığıyla Azure Container Instances ve Anaconda’nın güvenli, kaynak olarak oluşturulmuş paketlerini kullanarak kendi hipervizöründen yalıtılmış kapsayıcısında çalışır. Excel’deki Python, Python kodunun kim olduğunuzu bilmesini önleyerek ve çalışma kitaplarını internetten kendi ayrı kapsayıcıları içinde daha fazla izolasyonla açarak verilerinizi gizli tutar. Çalışma kitaplarınızdaki veriler yalnızca yerleşik xl() Python işlevi aracılığıyla gönderilebilir ve Python kodunun çıktısı yalnızca =PY() Excel işlevinin sonucu olarak döndürülebilir.

4. Excel’de Python ekipler için geliştirilmiştir.

Kullanıcılar Excel’de Python çalışma kitaplarını güvenle paylaşabilir. Ekip arkadaşları, ek araçlar, Python çalışma zamanları yükleme veya kütüphaneleri ve bağımlılıkları yönetme konusunda endişelenmeye gerek kalmadan Excel tabanlı analizlerde Python ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilir ve yenileyebilir. Kullanıcılar, Microsoft Teams ve Microsoft Outlook gibi favori işbirliği araçlarını kullanarak çalışma kitaplarını paylaşabilir ve normalde Excel’de olduğu gibi yorumlar, @bahsetmeler ve iş arkadaşlarıyla birlikte yazma yoluyla sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilirler. Python içeren çalışma kitaplarınıza uygulanan hassasiyet etiketleri, bunların kuruluşunuzun bilgi koruma politikalarıyla uyumlu olmasını sağlar.

 

 

phyton8

 

5. Excel’de Python, Microsoft’un Python’a olan derin bağlılığını yansıtmaktadır.

Excel’de Python, Microsoft Excel, Microsoft Geliştirici Bölümü, Microsoft Güvenlik, Microsoft Azure ve Microsoft Araştırma dahil olmak üzere Microsoft’taki birçok ekip arasında yakın bir ortaklık sayesinde hazırlandı. Bu proje, Python’un Microsoft için önemini ve Python topluluğuyla işbirliği yapma ve Python’u herkes için daha iyi ve daha erişilebilir hale getirme konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor.

Python’un yaratıcısı, emeritus BDFL ve şimdi Microsoft Distinguished Engineer olan Guido van Rossum, Excel’de Python için mimarinin tanımlanmasına yardımcı oldu. İşte Genel Önizleme’ye verdiği tepki:

“Python ve Excel’in bu mükemmel ve sıkı entegrasyonunun gün ışığına çıkmasından dolayı heyecanlıyım. Her iki topluluğun da bu işbirliğinde ilginç yeni kullanım alanları bulacağını ve her bir ortağın yeteneklerini artıracağını umuyorum. Üç yıl önce Microsoft’a katıldığımda bunun mümkün olabileceğini hayal bile edemezdim. Excel ekibi mükemmel!”

 

 

phyton9

 

 

McGraw Hill – “McGraw Hill’in ilkesi herkes için eğitimdir ve Microsoft ile ortaklığımız, öğrencilerin Excel araçlarına erişimini artırarak kariyer hazırlığı oluşturmalarına yardımcı oldu. Python, kolejlerden ve üniversitelerden duyduğumuz en çok talep gören becerilerden biri ve Excel’deki Python’un eğitimcilere ve öğrencilere analitikle daha hızlı hareket etmeleri, daha fazla işbirliği ve öğrenmeyi mümkün kılmaları ve nihayetinde öğrencileri daha da parlak geleceklere köprülemeleri için güçlü ve yeni bir geçit sağlayacağından heyecan duyuyoruz.” – Rebecca Olson, Kıdemli Portföy Direktörü

 

McKinney – “Python’u Excel’de çalıştırabilme özelliği McKinney’in raporlama iş akışlarını basitleştiriyor. Eskiden bir Jupyter Notebook’ta veri yapılarını manipüle ediyor, verileri filtreliyor ve topluyor ve Excel’de görseller oluşturuyorduk. Artık tüm iş akışını Excel’de yönetebiliyoruz. Bu, Excel’i çok daha güçlü hale getirecek ve Python’u kuruluş genelinde daha erişilebilir kılacak. Python desteği, Excel için kariyerimdeki en heyecan verici güncelleme!” – Greg Barnes, Veri ve Analitik İcra Direktörü

 

KPMG – “KPMG ve Microsoft, gelişmiş bulut tabanlı vergi teknolojileri sunmak için önemli yatırımlar yapıyor. KPMG olarak, Python in Excel’in Vergi müşterilerimiz için yaratacağı etki konusunda heyecanlıyız. Microsoft bulutunun sağladığı veri ve güvenlik vaatleriyle desteklenen Python, gelişmiş analitik için Excel deneyimini geliştirme potansiyeline sahipken, şirketlere şeffaflık, basitlik ve finansallarına ilişkin daha derin içgörüler sağlıyor.”- Tejas Varia, Principal, Tax Data & Analytics

 

Excel’de Python ile çalışmaya başlayın

Excel’de Python şu anda Windows’ta Beta Kanalını çalıştıran kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bu özellik, 16.0.16818.20000 derlemesinden başlayarak önce Windows için Excel’de, daha sonra da daha sonraki bir tarihte diğer platformlarda kullanıma sunulacaktır.

Excel’de Python kullanmak için Microsoft 365 Insider Programına katılın. Excel uygulamasının en son sürümlerini almak için Beta Channel Insider düzeyini seçin. Excel’in en son Insider sürümünü yükledikten sonra boş bir çalışma kitabı açın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Şeritte Formüller‘i seçin.
  2. Python Ekle‘yi seçin.
  3. Görüntülenen iletişim kutusunda Önizlemeyi dene düğmesini seçin.

 

Resim1.python

 

Önizleme aşamasındayken Excel’deki Python, Microsoft 365 aboneliğinize dahil edilecektir. Önizlemeden sonra, ücretli bir lisans olmadan bazı işlevler kısıtlanacaktır. Genel Kullanılabilirlikten önce daha fazla ayrıntı sunulacaktır.

 

Detaylı bilgi için Excel danışmanlıklarımız hakkında bilgi alın.