SQL Server 2016, Microsoft’un verileri akıllı eylemlere dönüştüren yeniliklerini kapsayan veri stratejisinin temeli. 1 Haziran’da kullanıma sunulacak SQL Server’ın bu yeni sürümünde Microsoft, en yoğun uygulamalarınız için iş kritik zekâyla uçtan uca veri yönetimi ve iş analizi çözümleri sunuyor; herhangi bir cihazdan verilerinize dair kavrayış edinmenizi sağlıyor.

Kısa süre önce gerçekleştirdiğimiz Data Driven etkinliğinde SQL Server 2016’nın heyecan verici yeteneklerini ve müşterilerin SQL Server 2016 ile neler yaptıklarını sergileme fırsatını bulduk. Bugün de, bu etkileşimin devamında yaptığımız yeni duyurularla gurur duyuyoruz.

 • SQL Server 2016, 1 Haziran 2016’da genel kullanıma sunuluyor. Bu, işiniz ve işletmeniz açısından kritik olan akıllı uygulamaları en güvenli veri tabanı1, en yüksek performanslı veri ambarı2, herhangi bir cihazdan uçtan uca mobil iş zekâsı, veri tabanı içinden gelişmiş analiz, her iş yükü için iyileştirilmiş bellek içi yetenekler ve kurum içinden buluta kadar tutarlı bir deneyimle geliştirmenize olanak tanıyacak. Tüm bunlar, SQL Server’ın endüstri lideri düşük sahiplik maliyeti sağlayan yerleşik özellikleri.
 • Yeni SQL Server 2016’nın performans göstergeleri. Bugün Lenovo, dünyada bir ilk olan SQL Server 2016 kullanan yeni TPC-H 30 TB cihazını3 ve Lenovo System x3950 X6 üzerinde Windows Server 2016 kullanımını duyurdu. Bu sonuçla birlikte, yazılım ve donanım iş ortaklarımızın yakın dönemde yaptıkları karşılaştırmalar, yanı sıra çeşitli iş yükleri genelindeki kilit uygulamalar, SQL Server 2016’nın uygulamalarınız için yeryüzünde var olan en hızlı bellek içi veri tabanı olduğunu kanıtlamakta.
 • SQL Server 2016’nın alt sürümleri arasında Enterprise, Standard, Express ve Developer sürümleri bulunuyor. Mart ayında, güncel SQL Server sürümünün tüm yeteneklerine kapsamlı erişim ve bu yetenekler üzerinde geliştirmeyi sağlamak amacıyla SQL Server 2016 Developer sürümünün ücretsiz indirilebileceğiniduyurmuştuk.

SQL Server’ın genel kullanılabilirliği

SQL Server 2016, 1 Haziran 2016’da genel kullanıma sunuluyor. SQL Server 2016, en yoğun uygulamalarını çalıştırmanız ve verilerinizi herhangi bir cihazdan kavrayış edinmeniz için kapsamlı, yüksek ölçekli bir yüksek performans veri platformudur. SQL Server 2016, ilişkisel verilerinizi olduğu gibi, ilişkiselin ötesine geçen (JSON, XML, Hadoop) verilerinizi kusursuz biçimde yönetir; yapılandırılmış verileri Hadoop verileriyle, kurum içindeki verileri buluttaki verilerle sorunsuzca tümleştirir. SQL Server 2016 ideal işlevlere sahiptir:

 • Verileri taşıma gereği olmadan veya son kullanıcı performansını etkilemeden yerleşik ileri düzey analizi, bellek içi teknolojiyle birleştirerek gerçek zamanlı işletimsel zekâ sağlayan iş kritik akıllı uygulamalar.
 • Sorgu performansını disk tabanlı çözümlere kıyasla 100 katın üzerine çıkaran gelişmiş bellek içi columnstore bulunan kurumsal ölçekli veri ambarı. SQL Server 2016 ile ayrıca, Analitik Platform Sistemimiz (APS) kullanan genişletilmiş uygulama mimarisiyle birleştirilebilen iyileştirilmiş MPP genişletme yazılımına da erişebilirsiniz.
 • Verilerinizi, beklemede veya kullanımdayken veri tabanı performansını etkilemeden koruyan yeni Always Encrypted teknolojisiyle en üst düzeyde güvenlik gerektiren uygulamalar.
 • Her cihazdan kavrayış sağlayabilen, uçtan uca mobil BI çözümüyle mobil cihazlarda yerleşik kapsamlı iş zekâsı çözümleri. Tüm KPI’lerinizi, mobil raporlarınızı modern bir web portalından da yönetebilirsiniz.
 • Yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verilerinizi T-SQL’in basitliğiyle sorgulamanıza olanak tanıyan yerleşik PolyBase teknolojisiyle ilişkisel verilerin ilişkisel olmayan verilerle birleştirilmesini gerektiren yeni büyük veri çözümleri.
 • Depolama maliyetlerini azaltabilen, yüksek kullanılabilirliği geliştiren, yeni Stretch Database teknolojisiyle BT operasyonlarını basitleştiren karma bulut çözümleri. Bu, sıcak ve soğuk OLTP verilerini saydam ve güvenli bir biçimde, uygulama değişiklikleri gerektirmeden isteğe bağlı Microsoft Azure’a uzatarak daha fazla veriyi parmaklarınızın ucuna getirir. Ayrıca, verilerin daha hızlı çoğaltılarak Azure’a yerleştirilmesi yeteneğiyle ekonomik düzeyde olağanüstü durum kurtarma ve yedekleme olanağı sağlar.

Bu yeniliğiyle SQL Server 2016, Always Encrypted ve Rol Düzeyi Güvenlik gibi özelliklerin önce Azure SQL Veri Tabanında yüz binlerle müşteri ve milyarlarca sorguyla doğrulandığı, bulutta doğan ilk veri tabanıdır.

DocuSign, SQL Server 2016’nın yeni yeteneklerinden yararlanan müşterilerden biri. DocuSign’ın baş mimarı ve platform mühendisliği başkan yardımcısı olan Eric Fleichman, “Performansı ve her tipteki veriyi yönetme yeteneği nedeniyle platformumuz için SQL Server’ı seçtik,” diye anlatıyor, “Birçok büyük banka, sigorta şirketi ve diğer finans kuruluşu bize bel bağladığı için güvenli bir yazılım ortamı oluşturmamız gerekiyor. SQL Server 2016’nın Always Encrypted gibi yeni özellikleri sayesinde bu sözümüzü yerine getirebiliyoruz.”

SQL Server’ın lider konumu, Gartner’ın İşletimsel Veri Tabanı, İş Zekâsı, Veri Ambarı ve Gelişmiş Analitik Magic Quadrant raporlarında da tanımlandı. Gartner, kısa bir süre önce yayınladığı İşletimsel Veri Tabanı Yönetim Sistemleri Magic Quadrant raporunda Microsoft’u hem uygulama hem vizyon alanında endüstriyi yönlendiren lider olarak tanımladı. Ayrıca, Gartner’ın Veri Ambarı ve Analiz için Veri Yönetim Çözümleri Magic Quadrant ve İş Zekâsı ve Analitik Platformları Magic Quadrant raporlarında, yanı sıra vizyon alanında Gelişmiş Analiz Platformu Magic Quadrant raporunda da lider konumundayız.

SQL Server 2016 çığır açan performans ve ölçek sağlıyor

Bugün, uygulamaların, veri ambarlarının, geçmişte olduğundan çok daha yüksek hacimli verileri yönetip işlemesi gerekiyor. Müşterilerin yeni yazılım sürümlerine yükseltme nedenlerinin başında performansın geldiğini biliyoruz. Bugün, Lenovo dünyada bir ilk olan, SQL Server 2016 kullanan yeni TPC-H 30 TB cihazını ve Lenovo System x3950 X6 üzerinde Windows Server 2016  kullanımını yayınladı.4 Bu ve yazılım ve donanım iş ortaklarımızın yakın dönemde yaptıkları karşılaştırmalar, ayrıca kilit uygulamalar, SQL Server 2016’nın uygulamalarınız için yeryüzünde var olan en hızlı bellek içi veri tabanı olduğunu gösteriyor.

SQL Server 2016, işlem gerçekleştirmede en yüksek PTC-E performans göstergelerine5, veri ambarı için en yüksek TPC-H performansı göstergelerine ve PROS, KPMG gibi lider iş uygulamalarıyla en yüksek performans göstergelerine sahip. Müşteriler, uygulama değişiklikleri yapmadan bile SQL Server 2016’ya yükselterek performanslarını olağanüstü düzeyde geliştirebilirler (örneğin, sorgular 34 kata kadar daha hızlı çalışır). Lider performans göstergelerine ek olarak SQL Server 2016 her iki iş yükünde de üstün fiyat/performans sağlar.

 • SQL Server 2016 iki yeni dünya rekoru düzeyinde TPC-E fiyat/performansgöstergelerine sahip.6
 • Bugünün duyurularıyla, SQL Server 2016, Windows Server 2016’da 12TB RAM desteği kullanan TPC-H 30TB7 ile bir numara konumunda.8 Ayrıca, yine, en yüksek diğer göstergeler9 olan TPC-H içinde 10-TB10, 3-TB11 ve 1-TB12 de var.
 • SQL Server 2016, endüstrinin kilit uygulamalarında en iyi göstergelere sahip (PROS ile 10 kat, KPMG ile 2,5 kata hızlıdır).13
 • SQL Server 2016, yükseltme sonrasında olağanüstü bir performansla daha hızlı sorgu, daha hızlı kullanılabilirlik, daha hızlı işlem sağlar.14

Get ready SQL Server 2016 coming on June1st_1 

SQL Server 2016 sürümleri

Bugün, SQL Server 2016’nın Enterprise, Standard ve Express gibi sürümlerinde bulunan özellikleri duyuruyoruz. Enterprise sürümü, müşterilere, iş kritik veri tabanı, yüksek performanslı veri ambarı, zengin veri tümleştirme yetenekleri, uçtan uca mobil iş zekâsı, yerleşik gelişmiş analiz dâhil olmak üzere, SQL Server’ın tüm yeteneklerini tek bir teklifin yerleşik parçaları olarak düşük sahiplik maliyetiyle sağlıyor.

SQL Server 2016 Standard sürümüyle de, müşterilerimize, temel kullanılabilirlik özellikleriyle birlikte gelişmiş performans, 24 çekirdeğe varan daha fazla ölçeklenirlik, modern raporlar, sekmeli modelleme yetenekleri, çoklu koruma katmanı ve gizli verilere erişimde denetim sağlayan sağlam güvenlik gibi özelliklerle belirgin bir değer kazandırıyoruz. Ücretsiz indirilebilen Express sürümünde müşteriler, küçük ölçekli veri tabanı uygulamalarını hiçbir maliyet olmadan geliştirip çalıştırabilirler.

Enterprise, Standard ve Express sürümlerinin dışında, Developer sürümü de, yeni iş kritik, akıllı uygulamaların geliştirilmesi, test edilmesi için SQL Server’ın tüm yeteneklerine erişim sağlıyor. Mart ayında SQL Server 2016 Developer sürümünün de ücretsiz indirilebileceğini duyurmuştuk. Amacımız, Express ve Developer sürümleriyle SQL Server 2016’nın yeteneklerini geliştiricilere yaygın olarak sağlayabilmek.